Vítání ptačího zpěvu 2014

V sobotu 3.5.2014 se na tradičním místě na hrázi rybníka Zrcadlo v PO Rožďalovické rybníky uskutečnil další ročník vítání ptačího zpěvu. I přes letošní nepřízeň počasí, ve čtyřech stupních Celsia, za usedavého mrholení a svěžího větříku vyrazilo 26 odhodlaných účastníků včetně šesti dětí na osvědčenou procházku okolo rybníka. Na hladině kromě poláků velkých a chocholaček plaval pár kopřivek obecných. Na topolech na protějším břehu se černalo hejno 17 ex. Kormorána velkého. Přímo nad silnicí v husté smrkové větvi jsme nalezli hnízdo mlynaříka dlouhoocasého a mohli pozorovat rodiče pilně krmící mláďata. Dalším představením byla obsazená hnízdní stromov dutina špačka obecného.

Ani letos na akci nechyběl Luboš Vaněk, jenž navracel zpět do přírody uzdravené ptáky ze záchranné stanice v Pátku u Poděbrad. Vzhledem k chladnému počasí to byly tentokrát jen tři druhy. Hned ten první byl doposud největší, jaký se kdy na Zrcadle vypouštěl. Byl jím loňský samec labutě velké, který několikerým přeletem nad našimi hlavami dokazoval, že je ve výborné kondici. Druhým bylo letošní mládě kosa černého. Posledním pak bonbónek této části programu – kalous pustovka. Ta jediná putovala po okroužkování zpět do přepravního boxu a na svůj příští let si bude muset ještě chvíli počkat.

Nepříznivé povětrnostní podmínky poněkud omezily i další program vycházky, kterým byla ukázka odchytu a kroužkování drobných pěvců v rákosí. Byly odchyceny celkem čtyři ex. Rákosníka proužkovaného. Zbyněk Smolík seznámil účastníky s přísnými pravidly pro odchyt a manipulaci s živými ptáky, vysvětlil význam a smysl kroužkování a monitorování ptáků, na němž se podílíme i v PO Rožďalovické rybníky. Veřejnost byla seznámena s letošním projektem „Pták roku“, s probíhajícím projektem „Nářečí strnadů“ a dalšími projekty České společnosti ornitologické.

V dalším průběhu procházky byli mimo jiné pozorovány tyto ptačí druhy : 3 ex. orel mořský, přelet 2 ex. jeřáb popelavý, 2 páry moták pochop, datel černý, krutihlav obecný, žluva hajní, cvrčilka zelená a cvrčilka slavíková. Byl také pozorován letos první rorýs obecnýIMG_1392 IMG_1399 IMG_1404. Celkem bylo pozorováno nebo zaslechnuto 65 ptačích druhů.