Orel mořský (Haliaetus albicilla)
Orel mořský je největším dravcem naší přírody. Rozpětí křídel dosahuje až 230 cm. Pro jeho siluetu, jež můžeme pozorovat při častém kroužení vysoko na obloze, jsou charakteristická široká prknovitá křídla se sedmi prstovitě roztaženými letkami a klínovitým ocasem. U pohlavně dospělých jedinců má ocas čistě bílou barvu, světleji zbarvenou hlavu a jasně žlutý zobák. Zbytek těla je celý hnědý. Brzy zjara (únor až březen) na sebe může hnízdící pár upozornit nápadnými svatebními lety doprovázený hlasitým voláním.
Živí se převážně rybami, ale také ptáky a savci. Potravní skladba je závislá na místních podmínkách a roční době. Hnízdo staví na vysokých stromech uprostřed rozsáhlých lesních porostů a často ho používá mnoho let po sobě. Většinou snáší dvě vejce, obvykle ale vychová pouze jedno mládě. Pouze v případě dostatku potravy se rodičům povede oběma mláďatům zajistit dostatek potravy a odchovat obě mláďata.
Výskyt orla mořského je vázán na vodu. Není rozhodující, zda slanou, či sladkou. K rozšíření orla mořského v Čechách přispěla reintrodukce tohoto druhu v letech 1978 až 1985 v oblasti jihočeských rybníků. Odtud došlo k jeho rozšíření do dalších rybničních oblastí na našem území. V oblasti Rožďalovických rybníků hnízdí orel mořský od poloviny 90. let minulého století. Od r. 2008 je v oblasti zaznamenán výskyt dvou hnízdících párů.